C326C153F1G5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C326C153F1G5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 100V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
100V
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.015µF
Factory Lead Time :
13 Weeks
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Multilayer :
yes
Package / Case :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
C326C153F1G5TA
KEMET C326C153F1G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 0.015μF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial
C326C153F1G5TA Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
C326C153F1G5TA Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm