C325C273G1G5TA
Mfr.Part #
C325C273G1G5TA
Description
CAP CER 0.027UF 100V C0G/NP0 RAD
Voltage - Rated :
100V
GoldMax 300 Comm C0G
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.027μF
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Tolerance :
±2%