C324C622KAG5TA7301
Mfr.Part #
C324C622KAG5TA7301
Description
CAP CER 6200PF 250V C0G/NP0 RAD
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
6200pF
Height Seated (Max) :
0.230 5.84mm
Tolerance :
±10%
ROHS3 Compliant
KEMET C324C622KAG5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 6200pF 250V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C324C622KAG5TA7301 Overview
Ceramic capacitor is 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
C324C622KAG5TA7301 Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm