C324C563K1G5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C324C563K1G5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER RAD 56NF 100V C0G 10%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height Seated (Max) :
0.230 5.84mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Low ESL
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.056μF
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Lead Spacing :
0.100 2.54mm