C324C241FAG5TA7301
Mfr.Part #
C324C241FAG5TA7301
Description
CAP CER 240PF 250V C0G/NP0 RAD
Height Seated (Max) :
0.230 5.84mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Capacitance :
240pF
Voltage - Rated :
250V
Tape and Reel (TR)
KEMET C324C241FAG5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 240pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C324C241FAG5TA7301 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
C324C241FAG5TA7301 Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm