C324C104K1R5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C324C104K1R5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 10% 100V X7R RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
100V
Size Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
0.1μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.230 5.84mm
Height :
6.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
5.08mm
Pbfree Code :
yes
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Terminal Shape :
Wire
Depth :
3.18mm
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Width :
3.175mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Lead Pitch :
2.54mm
Lead Diameter :
510 µm
Dissipation Factor :
2.5 %
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
C324C104K1R5TA
KEMET C324C104K1R5TA
GoldMax 300 Comm X7R 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial