C323C221JCG5TA7301
Mfr.Part #
C323C221JCG5TA7301
Description
CAP CER 220PF 500V C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
Mount :
Through Hole
Feature :
Low ESL, High Voltage
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Depth :
5.08mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Capacitance :
220pF
Series :
GoldMax 300 Comm C0G HV
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.200Lx0.150W 5.08mmx3.81mm
Lead Style :
Formed Leads
Packing Method :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
500V
Multilayer :
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Size Code :
HTS Code :
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Published :
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Lead Pitch :
5.08mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
KEMET C323C221JCG5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G HV 220pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.200Lx0.150W 5.08mmx3.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Through Hole Radial
C323C221JCG5TA7301 Overview
A program's size/dimension is 0.200Lx0.150W 5.08mmx3.81mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
C323C221JCG5TA7301 Features
a size/dimension of 0.200Lx0.150W 5.08mmx3.81mm