C323C185K5N5TA9170
Mfr.Part #
C323C185K5N5TA9170
Description
CAP CER RAD 1.8F 50V X8L 10%
Temperature Coefficient :
X8L
Height :
3.18 mm
Series :
GoldMax 300 Auto X8L HT150C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded
Type :
Goldmax X8L Dielectric Commercial and Automotive Grade MLCCs
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Width :
7.62 mm
Class :
Class 2
Dielectric :
X8L
Features :
High Temperature
RoHS :
Details
Subcategory :
Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Lead Diameter :
0.51 mm
Qualification :
AEC-Q200
Capacitance :
1.8 μF
Packaging :
Bulk
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) :
Ratings :
AEC-Q200
Brand :
Height - Seated (Max) :
0.300" (7.62mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Lead Style :
Formed Leads
Termination Style :
Applications :
Automotive
Length :
5.08 mm
Product :
General Type MLCCs
Case Style :
Conformally Coated
Size / Dimension :
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
KEMET C323C185K5N5TA9170
GoldMax 300 Auto X8L HT150C 1.8 μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X8L 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) -55°C ~ 150°C Through Hole Radial
C323C185K5N5TA9170 Overview
This device's program size/dimension is 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm).A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
C323C185K5N5TA9170 Features
a size/dimension of 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)