C323C183J1G5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C323C183J1G5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.018UF 100V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Package / Case :
Radial
Lead Style :
Formed Leads
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
100V
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.018μF
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Datasheets
C323C183J1G5TA
KEMET C323C183J1G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 0.018μF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C323C183J1G5TA7301 Overview
Ceramic capacitor is 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
C323C183J1G5TA7301 Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm