C323C155K5N5TA7301
Mfr.Part #
C323C155K5N5TA7301
Description
CAP CER RAD 1.5F 50V X8L 10%
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lead Style :
Formed Leads
Length :
5.08 mm
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
Radial
Termination Style :
Height - Seated (Max) :
0.300" (7.62mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded
Ratings :
Type :
Goldmax X8L Dielectric Commercial and Automotive Grade MLCCs
Brand :
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Capacitors
Temperature Coefficient :
X8L
Capacitance :
1.5 µF
Packaging :
MouseReel
Product Status :
Active
Case Style :
Conformally Coated
Series :
GoldMax 300 Comm X8L HT150C
Failure Rate :
Thickness (Max) :
Lead Diameter :
0.51 mm
Features :
High Temperature
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Height :
3.18 mm
Package :
Through Hole
Dielectric :
X8L
Class :
Class 2
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product :
General Type MLCCs
Width :
7.62 mm
KEMET C323C155K5N5TA7301
GoldMax 300 Comm X8L HT150C 1.5 μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X8L 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) -55°C ~ 150°C Through Hole Radial
C323C155K5N5TA7301 Overview
A 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X8L.
C323C155K5N5TA7301 Features
a size/dimension of 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)