C323C103MCR5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C323C103MCR5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL
Stock
414
In Stock :
414
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Length :
7mm
Multilayer :
yes
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Package / Case :
Radial
Dissipation Factor :
2.5 %
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Size Code :
2020
Size / Dimension :
0.200Lx0.200W 5.08mmx5.08mm
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
5.08mm
Capacitance :
10000pF
Series :
GoldMax 300 Comm X7R HV
Height :
3.18mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
500V
Lead Style :
Formed Leads
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Pitch :
5.08mm
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
High Voltage
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Lead/Base Style :
Formed Leads
Factory Lead Time :
8 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
510 µm
Published :
2008
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Datasheets
C323C103MCR5TA
KEMET C323C103MCR5TA
GoldMax 300 Comm X7R HV 10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.200Lx0.200W 5.08mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial