C322C621JDG5TA
Mfr.Part #
C322C621JDG5TA
Description
CAP CER 620PF 1KV NP0 RADIAL
Stock
530
In Stock :
530
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.200Lx0.150W 5.08mmx3.81mm
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Series :
GoldMax 300 Comm C0G HV
Dielectric :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Height :
3.18mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Pitch :
5.08mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Published :
2008
Voltage - Rated DC :
1kV
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
620pF
Feature :
Low ESL, High Voltage
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Size Code :
2020
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lead/Base Style :
Formed Leads
Dissipation Factor :
0.1 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Lead Style :
Formed Leads
Multilayer :
yes
Datasheets
C322C621JDG5TA
KEMET C322C621JDG5TA
GoldMax 300 Comm C0G HV 620pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.200Lx0.150W 5.08mmx3.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Through Hole Radial