C322C563K5R5TA
Mfr.Part #
C322C563K5R5TA
Description
CAP CER 0.056UF 10% 50V X7R RAD
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Height :
3.18mm
Lead Style :
Formed Leads
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
0.056μF
Tolerance :
±10%
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Multilayer :
yes
Lead Pitch :
5.08mm
Depth :
3.18mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
yes
Dissipation Factor :
2.5 %
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm