C322C333J5R5TA
Mfr.Part #
C322C333J5R5TA
Package / Case
Dipped
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL
Stock
56
In Stock :
56
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
5%
Height :
3.18mm
Width :
5.08mm
Dissipation Factor :
2.5 %
Multilayer :
yes
Package / Case :
Dipped
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Depth :
3.18mm
Length :
6.6mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
5.08mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Capacitance :
33nF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Radial
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
X7R
Terminal Shape :
Wire
Published :
2008
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
C322C333J5R5TA
KEMET C322C333J5R5TA
33nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations Dipped