C322C301JCG5TA
Mfr.Part #
C322C301JCG5TA
Package / Case
Dipped
Description
CAP CER 300PF 500V C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
Width :
5.08mm
Termination :
Radial
Tolerance :
5%
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dissipation Factor :
0.1 %
Depth :
5.08mm
Size Code :
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
500V
Capacitance :
300pF
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Package / Case :
Dipped
Height :
3.18mm
Length :
6.6mm
Lead Pitch :
5.08mm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Published :
Datasheets
C322C301JCG5TA
KEMET C322C301JCG5TA
300pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Dipped
C322C301JCG5TA Overview
The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 30ppm/Cel ppm/°C.Ceramic capacitor runs on voltage of 500V - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
C322C301JCG5TA Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V