C322C224JAR5TA7301
Mfr.Part #
C322C224JAR5TA7301
Description
CAP CER 0.22UF 250V X7R RADIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Lead Style :
Formed Leads
Capacitance :
0.22µF
Mounting Type :
Through Hole
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
yes
KEMET C322C224JAR5TA7301
GoldMax 300 Comm X7R 0.22μF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
C322C224JAR5TA7301 Overview
A program's size/dimension is 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
C322C224JAR5TA7301 Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm