C322C184K5R5TA
Mfr.Part #
C322C184K5R5TA
Package / Case
Dipped
Description
CAP CER 0.18UF 50V X7R RADIAL
Stock
303
In Stock :
303
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
Dipped
Width :
5.08mm
Height :
3.18mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric :
X7R
Tolerance :
10%
Termination :
Radial
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
6.6mm
Terminal Shape :
Wire
Depth :
3.18mm
Multilayer :
yes
Size Code :
2012
Lead Pitch :
5.08mm
Capacitance :
180nF
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
2.5 %
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
2012
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
C322C184K5R5TA
KEMET C322C184K5R5TA
180nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Dipped