C3225X8R1E475K250AE
Mfr.Part #
C3225X8R1E475K250AE
Description
CAP CER 4.7UF 25V X8R 1210
Stock
120
In Stock :
120
Thickness :
2.794mm
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
3225
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Capacitance :
4.7μF
Feature :
Soft Termination
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Rated :
25V
Series :
C
Case Code (Imperial) :
1210
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Published :
Temperature Coefficient :
X8R
Applications :
Boardflex Sensitive
TDK Corporation C3225X8R1E475K250AE
C 4.7μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)