C3225X7R1E475M200AA
Mfr.Part #
C3225X7R1E475M200AA
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1210
Thickness :
2.2098mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
2.5mm
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Height :
2mm
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
4.7μF
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
2
Surface Mount
Weight :
15.989131mg
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
28 Weeks
Feature :
Low ESL
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Datasheets
C3225X7R1E475M200AA
TDK Corporation C3225X7R1E475M200AA
C 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)