C3225X5R1A106K/5
Mfr.Part #
C3225X5R1A106K/5
Description
CAP CER 10UF 10V X5R 1210
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
8 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
3.2004mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated DC :
10V
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
2.4892mm
Capacitance :
10μF
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Thickness :
2.2098mm
Datasheets
C3225X5R1A106K/5
TDK Corporation C3225X5R1A106K/5
C 10μF 10V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C3225X5R1A106K/5 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 10V - Rated DC.
C3225X5R1A106K/5 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V