C3225JB2A474M200AA
Mfr.Part #
C3225JB2A474M200AA
Description
CAP CER 0.47UF 100V JB 1210
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Thickness :
2.2098mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Number of Terminations :
2
Height :
2mm
Capacitance :
0.47µF
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
1210 (3225 Metric)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
JB
GENERAL PURPOSE
Width :
2.5mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Voltage - Rated :
100V
Temperature Characteristics Code :
JB
Datasheets
C3225JB2A474M200AA
TDK Corporation C3225JB2A474M200AA
C 0.47μF 100V Ceramic Capacitor ±20% JB 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -25°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)