C3225C0G2E473K250AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C3225C0G2E473K250AA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 250V C0G 1210
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.2mm
Capacitance :
0.047µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Thickness :
2.794mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Mount :
Surface Mount
Series :
C
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Voltage - Rated DC :
250V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Composition :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Height :
2.5mm
Datasheets
C3225C0G2E473K250AA
TDK Corporation C3225C0G2E473K250AA
C 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)