C320C564K1R5TA7301
Mfr.Part #
C320C564K1R5TA7301
Description
CAP CER 0.56UF 100V X7R RADIAL
13 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.290 7.36mm
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Voltage - Rated :
100V
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.56μF
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Radial
KEMET C320C564K1R5TA7301
GoldMax 300 Comm X7R 0.56μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
C320C564K1R5TA7301 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
C320C564K1R5TA7301 Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm