C320C473M1U5TA
Mfr.Part #
C320C473M1U5TA
Description
CAP CER 0.047UF 100V Z5U RADIAL
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height Seated (Max) :
0.290 7.36mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Series :
GoldMax 300 Comm Z5U
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-10°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
3.18mm
Capacitance :
0.047µF
Height :
3.18mm
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Lead Pitch :
2.54mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
510 µm
Mount :
Radial
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Lead Length :
7mm
Temperature Coefficient :
Z5U
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
4 %
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
100V
Number of Terminations :
2
Published :
Datasheets
C320C473M1U5TA
KEMET C320C473M1U5TA
GoldMax 300 Comm Z5U 0.047μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial