C320C225J5N5TA91707301
Mfr.Part #
C320C225J5N5TA91707301
Description
CAP CER RAD 2.2F 50V X8L 5%
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Capacitance :
2.2 μF
Applications :
Automotive
Features :
Size / Dimension :
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Thickness (Max) :
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
X8L
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.290" (7.36mm)
Tolerance :
±5%
KEMET C320C225J5N5TA91707301
2.2 μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X8L 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) -55°C ~ 150°C Through Hole Radial
C320C225J5N5TA91707301 Overview
Programs on this device are of 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X8L being the highest temperature coefficient.
C320C225J5N5TA91707301 Features
a size/dimension of 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)