C320C185J5N5TA91707301
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C320C185J5N5TA91707301
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER RAD 1.8F 50V X8L 5%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Height - Seated (Max) :
0.290" (7.36mm)
Voltage - Rated :
50V
Features :
High Temperature
Size / Dimension :
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Thickness (Max) :
Package / Case :
Radial
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Series :
GoldMax 300 Auto X8L HT150C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1.8 μF
Lead Style :
Straight
Failure Rate :
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
X8L
KEMET C320C185J5N5TA91707301
GoldMax 300 Auto X8L HT150C 1.8 μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X8L 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) -55°C ~ 150°C Through Hole Radial
C320C185J5N5TA91707301 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X8L.
C320C185J5N5TA91707301 Features
a size/dimension of 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)