C320C101J2G5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C320C101J2G5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
510 µm
Terminal Shape :
Wire
Dissipation Factor :
0.1 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
3.18mm
Height Seated (Max) :
0.290 7.36mm
Voltage :
200V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Low ESL
Radiation Hardening :
No
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Length :
7mm
Lead Free :
Lead Free
Published :
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size Code :
Height :
3.18mm
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Pitch :
2.54mm
Number of Pins :
320
Capacitance :
100pF
Multilayer :
yes
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
C320C101J2G5TA
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C320C101J2G5TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Voltage:200V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:320, Mounting Type:Through Hole, C320C101J2G5TA pinout, C320C101J2G5TA datasheet PDF, C320C101J2G5TA amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C320C101J2G5TA ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C320C101J2G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 100pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial