C318C512KAG5TA7301
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C318C512KAG5TA7301
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5100PF 250V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Height Seated (Max) :
0.235 5.97mm
Lead Style :
Formed Leads
Package / Case :
Radial
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±10%
Feature :
Low ESL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
5100pF
KEMET C318C512KAG5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 5100pF 250V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C318C512KAG5TA7301 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
C318C512KAG5TA7301 Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm