C318C272JAG5TA7301
Mfr.Part #
C318C272JAG5TA7301
Description
CAP CER 2700PF 250V C0G/NP0 RAD
Capacitance :
2700pF
Voltage - Rated :
250V
Height Seated (Max) :
0.235 5.97mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Feature :
Low ESL
KEMET C318C272JAG5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 2700pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C318C272JAG5TA7301 Overview
Programs on this device are of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
C318C272JAG5TA7301 Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm