C318C103F1G5TA7301
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C318C103F1G5TA7301
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
Low ESL
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Height Seated (Max) :
0.235 5.97mm
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Capacitance :
10000pF
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Formed Leads
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
13 Weeks
KEMET C318C103F1G5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 10000pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C318C103F1G5TA7301 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
C318C103F1G5TA7301 Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm