C318C102GAG5TA7301
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C318C102GAG5TA7301
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 250V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
Low ESL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.235 5.97mm
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Lead Style :
Formed Leads
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1000pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
KEMET C318C102GAG5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 1000pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C318C102GAG5TA7301 Overview
This device's program size/dimension is 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
C318C102GAG5TA7301 Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm