C317C431J5G5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C317C431J5G5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 430PF 5% 50V C0G RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
3.81mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Dissipation Factor :
0.1 %
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Style :
Formed Leads
Package / Case :
Radial
Height :
2.54mm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Low ESL
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5.08mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
430pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Datasheets
C317C431J5G5TA
KEMET C317C431J5G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 430pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial