C317C362F5G5TA7301
Mfr.Part #
C317C362F5G5TA7301
Description
CAP CER 3600PF 50V C0G/NP0 RAD
Tolerance :
±1%
Capacitance :
3600pF
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Length :
3.81mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Pitch :
5.08mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Width :
2.54mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
KEMET C317C362F5G5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 3600pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial
C317C362F5G5TA7301 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
C317C362F5G5TA7301 Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm