C317C333K5R5TA
Mfr.Part #
C317C333K5R5TA
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL
Stock
19
In Stock :
19
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X7R
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
2.5 %
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Pins :
2
Size Code :
1510
Lead Length :
7mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
510 µm
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Mount :
PCB, Through Hole
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
2.54mm
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5.08mm
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.033µF
Published :
2008
Voltage :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Style :
Formed Leads
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Number of Terminations :
2
Datasheets
C317C333K5R5TA
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C317C333K5R5TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:50V, Number of Terminations:2, C317C333K5R5TA pinout, C317C333K5R5TA datasheet PDF, C317C333K5R5TA amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C317C333K5R5TA ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C317C333K5R5TA
GoldMax 300 Comm X7R 0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial