C317C181J1G5TA
Mfr.Part #
C317C181J1G5TA
Description
CAP CER 180PF 100V C0G/NP0 RAD
Stock
178
In Stock :
178
Ceramic Capacitors
Composition :
Ceramic
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
100V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Factory Lead Time :
8 Weeks
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
2.54mm
ECCN Code :
EAR99
Through Hole
Height :
2.54mm
Tolerance :
±5%
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.81mm
Multilayer :
yes
Size Code :
1510
Lead Pitch :
5.08mm
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Capacitance :
180pF
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Dielectric :
C0G
Lead/Base Style :
Formed Leads
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
JESD-609 Code :
e3
GoldMax 300 Comm C0G
Lead Diameter :
510 µm
HTS Code :
Feature :
Low ESL
Dissipation Factor :
0.1 %
Packaging :
Bulk
Published :
2008
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
C317C181J1G5TA
KEMET C317C181J1G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 180pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial