C316C560G2G5HA
Mfr.Part #
C316C560G2G5HA
Package / Case
Not Required
Description
CAP CER 56PF 200V
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G (NP0)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded
Positive Tolerance :
2%
Voltage :
200VDC
Tradename :
GoldMax
Width :
5.84 mm
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Pitch :
2.54 mm
Height :
2.54 mm
Termination Style :
Radial
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Class :
Class 1
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 125 C
Temp Coeff (Dielectric) :
C0G
Product Depth (mm) :
RoHS :
Noandnbsp-RoHS Version Available
Tolerance :
2 %
Subcategory :
Capacitors
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Series :
Package :
Bulk
Packaging :
Bag
Technology :
Standard
Rad Hardened :
No
Type :
Goldmax C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Product Status :
Active
Product Height (mm) :
5.84(mm)
Negative Tolerance :
2%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Case Style :
Dipped
Package / Case :
Not Required
Product :
General Type MLCCs
Voltage Rating :
200 VDC
Capacitance :
56PF(pF)
Size Code :
Tolerance (+ or -) :
2%
Lead Diameter (nom) :
0.51(mm)
Packing Method :
Bulk
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Seated Plane Height :
5.84(MAX)(mm)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Product Length (mm) :
3.81(mm)
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e0
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Microwave Application :
Lead Spacing :
2.54 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
3.81 mm
Temperature Coefficient :
-/+30ppm/Cel ppm/°C
Lead Style :
Outside Kink
Brand :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Lead Diameter :
0.51 mm
Mounting Style :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
C0G
Failure Rate :
Number of Terminals :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200 V
Datasheets
C316C560G2G5HA
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C316C560G2G5HA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:200VDC, Type:Goldmax C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs, Package / Case:Not Required, C316C560G2G5HA pinout, C316C560G2G5HA datasheet PDF, C316C560G2G5HA amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C316C560G2G5HA ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
* 56PF(pF) Ceramic Capacitor 2 % -/+30ppm/Cel ppm/°C Not Required