C316C473K3G5TA7301
Mfr.Part #
C316C473K3G5TA7301
Description
CAP CER 0.047UF 25V C0G/NP0 RAD
yes
Voltage - Rated :
25V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Package / Case :
Radial
Feature :
Low ESL
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Capacitance :
0.047µF
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Height Seated (Max) :
0.230 5.84mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
KEMET C316C473K3G5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 0.047μF 25V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C316C473K3G5TA7301 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
C316C473K3G5TA7301 Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm