C316C362K3G5TA
Mfr.Part #
C316C362K3G5TA
Description
CAP CER 3600PF 25V C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.230 5.84mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
3600pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
25V
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
C316C362K3G5TA
KEMET C316C362K3G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 3600pF 25V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial