C316C362F3G5TA7301
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C316C362F3G5TA7301
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3600PF 25V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Capacitance :
3600pF
Height Seated (Max) :
0.230 5.84mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
25V
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
KEMET C316C362F3G5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 3600pF 25V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C316C362F3G5TA7301 Overview
A 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
C316C362F3G5TA7301 Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm