C316C272GAG5TA
Mfr.Part #
C316C272GAG5TA
Description
CAP CER 2700PF 250V C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
Feature :
Low ESL
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
250V
Height Seated (Max) :
0.230 5.84mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Capacitance :
2700pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
C316C272GAG5TA
KEMET C316C272GAG5TA
GoldMax 300 Comm C0G 2700pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C316C272GAG5TA Overview
This device's program size/dimension is 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
C316C272GAG5TA Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm