C316C180J1G5TA7301
Mfr.Part #
C316C180J1G5TA7301
Description
CAP CER 18PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
Published :
Radiation Hardening :
No
Length :
3.81mm
Voltage - Rated :
100V
Lead Diameter :
510 µm
Mount :
Through Hole
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
5.84mm
Lead Pitch :
2.54mm
Tolerance :
5%
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
2.54mm
Capacitance :
18pF
Dissipation Factor :
0.1 %
Factory Lead Time :
8 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
KEMET C316C180J1G5TA7301
18pF 100V Ceramic Capacitor 5% Radial