C316C162GAG5TA
Mfr.Part #
C316C162GAG5TA
Description
CAP CER 1600PF 250V C0G/NP0 RAD
Tolerance :
±2%
Height Seated (Max) :
0.230 5.84mm
Capacitance :
1600pF
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radial
Datasheets
C316C162GAG5TA
KEMET C316C162GAG5TA
GoldMax 300 Comm C0G 1600pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C316C162GAG5TA Overview
A 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
C316C162GAG5TA Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm