C316C132K2G5TA7301
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C316C132K2G5TA7301
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1300PF 200V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.230 5.84mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Capacitance :
1300pF
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
KEMET C316C132K2G5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 1300pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C316C132K2G5TA7301 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C316C132K2G5TA7301 Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm