C316C103F3G5TA7301
Mfr.Part #
C316C103F3G5TA7301
Description
CAP CER 10000PF 25V C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
Feature :
Low ESL
Voltage - Rated :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
10000pF
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Height Seated (Max) :
0.230 5.84mm
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
KEMET C316C103F3G5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 10000pF 25V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C316C103F3G5TA7301 Overview
Programs on this device are of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
C316C103F3G5TA7301 Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm