C316C102K2R5TA7301
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C316C102K2R5TA7301
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Radial
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Pitch :
2.54mm
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 12 INCH
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
10%
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
1nF
Published :
Multilayer :
yes
KEMET C316C102K2R5TA7301
1nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial