C316C101K2R5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C316C101K2R5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 200V X7R RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Length :
3.81mm
Capacitance :
100pF
Size Code :
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Height :
5.84mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
Radial
Published :
Depth :
2.54mm
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
200V
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.230 5.84mm
Lead Spacing :
0.100 2.54mm