C274ACF5350WA0J
Mfr.Part #
C274ACF5350WA0J
Description
CAP FILM 35UF 5% 470VAC RADIAL
Stock
28
In Stock :
28
Film Capacitors
Mount :
Stud
Factory Lead Time :
26 Weeks
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
Height Seated (Max) :
3.839 97.50mm
Tolerance :
±5%
Voltage :
470V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated DC :
470V
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Diameter :
50mm
Height :
96.5mm
Termination :
Wire Leads
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated AC :
470V
Capacitance :
35μF
Published :
2002
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
C274ACF5350WA0J
Introducing Film Capacitors KEMET C274ACF5350WA0J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:470V, Operating Temperature:-25°C~85°C, Mounting Type:Chassis, Stud Mount, Package / Case:Radial, Can, C274ACF5350WA0J pinout, C274ACF5350WA0J datasheet PDF, C274ACF5350WA0J amp .Beyond Film Capacitors KEMET C274ACF5350WA0J ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C274ACF5350WA0J
C274 35μF Film Capacitor ±5% Radial, Can Wire Leads 470V-DC 470V-AC Polypropylene (PP) Stud
C274ACF5350WA0J Overview
Devices with a -25°C~85°C temperature capability can be operated.