C2225C911GZGAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2225C911GZGAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 910PF 2.5KV NP0 2225
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Base Product Number :
C2225C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
SMD Comm C0G HV
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±2%
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Size / Dimension :
0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
910 pF
Lead Style :
Ratings :
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
2500V (2.5kV)
Features :
Low ESL, High Voltage
Lead Spacing :
Failure Rate :
Datasheets
C2225C911GZGAC7800
KEMET C2225C911GZGAC7800
SMD Comm C0G HV 910 pF 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
C2225C911GZGAC7800 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C2225C911GZGAC7800 Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)