C20F-0301-1100-1000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C20F-0301-1100-1000
Manufacturer
SCHURTER
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
C20F PEM WITH FILTER 20A M5
Manufacturer :
SCHURTER
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Fuse Holder, Drawer :
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 85°C
Surface Mount Land Size :
Ripple Current @ High Frequency :
32.853 A @ 10 kHz
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Status :
Active
Series :
U37L
Features :
Shielded, V-Lock Notch
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Tolerance :
±20%
Capacitance :
8200 μF
Panel Thickness :
0.315 (8.00mm)
Connector Style :
IEC 320-C20
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
Voltage - Rated :
350 V
Size / Dimension :
3.504 Dia (89.00mm)
Base Product Number :
C20F-0301
Ripple Current @ Low Frequency :
21.8 A @ 120 Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
4.646 (118.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm @ 120Hz
Switch Features :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 34.80mm x 26.80mm
Approval Agency :
CQC, cULus, VDE
Accomodates a Fuse :
No
Mounting Type :
Chassis Mount
Ingress Protection :
IP40
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Number of Positions :
3
Ratings :
Package :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C