C1812X944KARLCAUTO
Mfr.Part #
C1812X944KARLCAUTO
Package / Case
1812 (4532M) 1812 (4532 Metric)
Description
CAP CER 0.94UF 250V X7R 1812
Stock
965
In Stock :
965
Ceramic Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Tradename :
KONNEKT
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
KONNEKT Auto X7R
Ratings :
AEC-Q200
Height :
3.5 mm
Lead Spacing :
Voltage :
250V dc
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Product :
General Type MLCCs
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Termination :
Flexible (Soft)
Package/Case :
1812 (4532M)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
X7R
Qualification :
AEC-Q200
Capacitance Tolerance :
10%
Height - Seated (Max) :
Class :
Class 2
Product Status :
Active
Lead Style :
Package :
Cut Tape (CT)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Thickness (Max) :
0.150" (3.80mm)
Width :
3.2 mm
Packaging :
MouseReel
RoHS :
Details
Failure Rate :
Subcategory :
Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Brand :
Length :
4.5 mm
Capacitance :
0.94 μF
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±10%
Features :
Low ESL (Stacked), Soft Termination
Temperature Coefficient :
X7R
1812 (4532 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1812X944KARLCAUTO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:250V dc, Type:Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor, Package/Case:1812 (4532M), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1812 (4532 Metric), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, C1812X944KARLCAUTO pinout, C1812X944KARLCAUTO datasheet PDF, C1812X944KARLCAUTO amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1812X944KARLCAUTO ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1812X944KARLCAUTO
KONNEKT Auto X7R 0.94 μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)